Kiedy jechać do Londynu?

01 lipiec 2013.

89
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Kiedy jechać do Londynu?4.33 out of 50 based on 15 voters.


Z licznych kryminałów albo filmów Edgara Wallace’a wyłania się obraz Londynu, jako miasta ciągle pogrążonego we mgle i w deszczu. Rzeczywistość wygląda inaczej. Londyn leży w strefie klimatu umiarkowanego z niezbyt gorącymi latami i najczęściej łagodnymi zimami. Śnieg raczej rzadko tu występuje; Londyn z pewnością nie jest ośrodkiem sportów zimowych.

Londyn | Czerwony, piętrowy aurobus - jeden z symboli Londynu
Londyn | Czerwony, piętrowy aurobus - jeden z symboli Londynu (by kevinpoh )

Klimat morski

Dzięki położeniu w pobliżu Atlantyku w Londynie panuje wilgotny klimat morski, co jednak nie znaczy, że bez przerwy tam pada. Raczej należy liczyć się ze zmienną pogoda. Deszcz, chmury i promienie słońca występuję często na przemian. Najlepszą pora na podróż do Londynu jest późna wiosna i pełnia jesieni. Słynna mgła tworzy się rzadziej, za to częściej smog.

W Londynie nigdy nie jest naprawdę gorąco. Są wprawdzie pojedyncze letnie dni, kiedy słońce praży z nieba, ale poza tym w Londynie także latem jest raczej umiarkowanie gorąco, niż nieznośnie upalnie. Zimą temperatura spada często poniżej zera, ale Londyn nie jest miastem, które zna mroźne i śnieżne zimy. Klimat morski ma to do siebie, że nie ma wielkich różnic klimatycznych ani między dniem i nocą, ani między porami roku.

Mimo nieprzewidywalności londyńskiej pogody są w każdej porze roku określone pewniki. Zimy są z reguły chłodne i mokre, najcieplejszym i najsuchszym miesiącem jest najczęściej lipiec i sierpień. Poza głównym sezonem, a więc między marcem i majem jest często bardzo ładna pogoda: słoneczne godziny przeplatają się z krótkimi opadami deszczu. Również „babie lato” między wrześniem i październikiem jest bardzo przyjemne.

Londyn | Najlepszym okresem na podróż do Londynu są trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień
Londyn | Najlepszym okresem na podróż do Londynu są trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień (by martinrp )

Maj, czerwiec i wrzesień

Jakby nie patrzeć, najlepszym okresem na podróż do Londynu są trzy miesiące: maj, czerwiec i wrzesień. W lipcu, sierpniu i październiku podczas spaceru po mieście można przemoknąć do suchej nitki. Chociaż w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku bywa w Londynie dosyć chłodno i nieprzyjemnie, warto jednak przyjechać, aby zobaczyć świąteczne dekoracje.

Długa zima

Zima ciągnie się długo, od października do marca, niebo jest ciągle zachmurzone, a na ulicach chłodno. Dni są krótkie, wiatry silne, deszcze ulewne – to jest typowa zima w Londynie. Mimo tych niedogodności, również w tym okresie można spotkać w Londynie wielu turystów, ponieważ miasto o każdej porze roku oferują wiele atrakcji.
Najbardziej niestabilnymi miesiącami pod względem pogody są lipiec i sierpień. W tym czasie może być chłodno, może być gorąco, może padać. Jednak właśnie w tym czasie w Londynie odbywa się wiele interesujących festiwali

W zasadzie każdy turysta musi sam zdecydować, kiedy jest najlepsza pora na wyjazd do Londynu: jeden lubi ciepłą, inny – chłodniejszą pogodę. W każdym wypadku dobrze jest przejrzeć prognozy pogody na najbliższe dni, aby mieć chociaż przybliżone wyobrażenie o tym, co się może przytrafić.

Londyn | Wspaniały widok na London Eye i Big Ben
Londyn | Wspaniały widok na London Eye i Big Ben (by hashir )