Londyn

17 czerwiec 2013.

88
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Londyn4.00 out of 50 based on 1 voters.


Londyn – kolorowa stolica Zjednoczonego Królestwa. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki i muzea w towarzystwie nowoczesnej architektury.

Londyn | Wspaniały London Eye
Londyn | Wspaniały London Eye (by johnnieb )

Geografia i klimat

Londyn, stolica Wielkiej Brytanii, położony jest w południowej części Anglii nad rzeką Tamiza. Do Morza Północnego jest zaledwie 64 km.

Aglomeracja miejska liczy około 12,3 mln mieszkańców, rozciąga się na 1607 km. Pod względem liczby ludności, jest największą aglomeracją na świecie. 

Składa się na nią 5 dzielnic: Kensington, Chelsea, City, Hampstead i Westminster.

Jest to jedna z najbardziej wilgotnych stolic w Europie. Panuje tu klimat umiarkowany wybitnie morski. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnie temperatury latem oscylują w granicach od pomiędzy 14 do około 24 stopni Celsjusza. Rekordową temperaturę odnotowano 10 sierpnia 2003 roku, wynosiła 38 stopni Celsjusza. Najzimniejszy miesiąc to styczeń, ze średnimi temperaturami od 3 do 8 stopni Celsjusza.

Londyn | Charakterystyczne czerwone autobusy
Londyn | Charakterystyczne czerwone autobusy (by ru_boff )

Grupy etniczne

Londyn jest najbardziej zróżnicowanym miastem w Wielkiej Brytanii. Chodzi tu nie tylko o zabudowę, ale i o grupy etniczne. Mieszka tu około 66 procent białych, niemal 7 procent hindusów, 6 procent czarnych Afrykanów i około 2 procent Banglijczyków i inni.

Potęga Londynu

Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z najważniejszych centrów biznesowych, finansowych oraz kulturowych na świecie. W centrum miasta znajdują się główne siedziby międzynarodowych firm i banków. Stolica Wielkiej Brytanii jest również ogromnym ośrodkiem medialnym. Londyn króluje dodatkowo jeszcze w jednej kwestii, jest bowiem jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Symbole

Londyn z pewnością każdemu kojarzy się z kilkoma elementami. Pierwszym z nim jest oczywiście postać królowej brytyjskiej. Kolejnym symbolem jest niepowtarzalny Tower Bridge. Jest to jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych na świecie. Jego środek to dwie części ważące po 1100 tony. Dawniej otwierany był nawet 5 razy dziennie. Kolejny londyński symbol to Big Ben, czyli wspaniała wieża Zegarowa. Wiele osób kojarzy Londyn z charakterystycznymi, dwupiętrowymi, czerwonymi autobusami.

Londyn | Tower Bridge nocą
Londyn | Tower Bridge nocą (by siddhu2020 )

Atrakcje

To wspaniałe miasto przyciąga turystów z całego świata. Jest tu ponad 60 muzeów i galerii. Najpopularniejsze to: Muzeum Brytyjskie, Tate Gallery, muzeum Wiktorii i Alberta, National Galerry, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Brytyjskie, które stanowi największy kompleks muzealny na świecie. Znajdują się tu ogromne zbiory starożytnej Grecji, Egiptu, Rzymu, Dalekiego Wschodu czy numizmatyki.

Warto swoje kroki skierować również do zjawiskowego Pałacu Buckingham czy jednego z kilku parków królewskich – Hyde park.

W tym roku, Londyn organizował letnie Igrzyska Olimpijskie.

Londyn | Londyńskie drapacze chmur
Londyn | Londyńskie drapacze chmur (by duncanh1 )